Tell: (021) 88374327
fax: (021) 88367328
E-mail: info@zarrinmadan.com

طرح ممنوعیت خروج سنگ آهن از یزد کلید خورد

طرح ممنوعیت خروج سنگ آهن از یزد کلید خورد

استاندار یزد با انتقاد از واگذاری برخی معادن به واحدهای تولیدی خارج از استان و افزایش خام فروشی مواد اولیه گفت: به منظور تامین خوراک واحدهای فرآوری، در واگذاری معادن دولتی، واحدهای تولیدی استان در اولویت باشد.

محمدعلی طالبی سه شنبه شب در پنجمین جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی یزد که با حضور وزیر دادگستری و عزیزی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی برگزار شد، اظهار کرد: این استان با حدود ۱.۴ درصد جمعیت کشور، سهم ۲.۳ درصد از اقتصاد ملی بدون نفت را به خود اختصاص داده و در سرانه تولید هم دومین استان است.
وی افزود: این موضوع نشان دهنده جدیت و تلاش یزدی هاست که توانسته‌اند با وجود تمام محدودیت‌هایی که در استان وجود دارد به این توفیق د ست یابند.
استاندار یزد با اشاره به برخی مشکلات اصلی طرح شده در جلسه افزود: الان شرایط فرآوری سنگ آهن و محصولات معدنی وجود دارد باید جلوی خام فروشی معادن یزد با ایجاد صنایع جوار معدنی گرفته شود.
وی اضافه کرد: در تأمین خوراک واحدهای فرآوری، با وجود سرمایه‌گذاری‌های بسیار کلانی که صورت گرفته و اشتغال خیلی خوبی که در واحدهای معدنی و فرآوری مواد معدنی ایجاد شده، برخی محصولات معدنی به خارج یزد فروخته می‌شود.
طالبی ادامه داد: این امر علاوه بر جنبه‌های اقتصادی مسائل و مشکلات اجتماعی و امنیتی هم به همراه دارد چون بعضی از واحدهای معدنی در مناطقی مستقر هستند که به طور مستقیم با زندگی مردم مرتبط است و اهمیت این موضوع به حدی بود که آن را در شورای تأمین مطرح کردیم.
وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد می‌کنیم با توجه به سرمایه‌گذاری‌های بسیار زیادی که در استان ایجاد شده و ظرفیت‌های خالی که برای فرآوری مواد معدنی وجود دارد، در درجه اول وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و ایمیدرو شرایطی را فراهم کنند که واگذاری‌ها صرفاً به واحدهای استان انجام شود و در مرحله دوم فرآوری در استان انجام شود و خام فروشی نداشته باشیم.
طالبی درباره واحدهای فرآوری سنگ آهن هم از وزارت صمت درخواست کرد تا در واگذاری‌ها این شرط مطرح که واحدهای فرآوری در استان یزد و در جوار معادن ایجاد شود.

 

منبع خبر: سایت خبری معدن 24

برچسب ها: سنگ آهن
دسته ها: اخبار

دیدگاه خود را بنویسید

دیدگاه پس از تائید مدیریت منتشر می شود.